DO GÓRY
#reklama

Jest szansa na wieżę widokową w Kamiennej Górze


     
    Udostępnij

– Z propozycją budowy platformy zwrócił się do kamiennogórskiego urzędu miasta jeden z ogólnopolskich operatorów naziemnej sieci radiowo-telewizyjnej – mówi rzecznik ratusza Marcin Ryłko.

Platforma miałaby powstać w obrębie ulicy Krzeszowskiej, powyżej nieczynnego kamieniołomu (działka nr 18).
– Proponowaną konstrukcję stanowi wysoki na ok. 37 metrów maszt, w połowie wysokości którego umiejscowiona zostanie platforma widokowa. Część konstrukcji powyżej platformy wykorzystywana będzie przez jednego z operatorów telefonii komórkowej – informuje rzecznik UM. – Powstanie tego typu obiektu byłoby niewątpliwie ogromną atrakcją, zarówno dla mieszkańców Kamiennej Góry, jak i turystów odwiedzających miasto i powiat.
Co najważniejsze, koszty budowy wieży (ok .400 tys. zł) oraz późniejszego utrzymania obiektu pokrywa w całości inwestor. Oznacza to, że Kamienna Góra otrzyma turystyczną atrakcję bez ponoszenia żadnych kosztów. Sama platforma również dostępna byłaby dla zwiedzających całkowicie za darmo.
– Inwestor przedstawił szczegóły dotyczące inwestycji. Aby rozpocząć realizację, niezbędna jest zgoda kamiennogórskich radnych na dzierżawę fragmentu działki, na której planowana jest konstrukcja – informuje Marcin Ryłko. – Aby inwestycja stała się dla inwestora opłacalna, dzierżawa powinna być udzielona na 16 lat.
Przez ten czas operator wieży, zgodnie z obowiązującymi przepisami, odprowadzać będzie też do miejskiej kasy opłatę z tytułu dzierżawy.
Oprócz niezwykle istotnego aspektu, jakim jest podniesienie atrakcyjności turystycznej miasta i regionu, inwestycja realizuje bardzo ważny dla mieszkańców cel - poprawa łączności telefonicznej oraz szerokopasmowy dostęp do internetu.
– Warto tu wspomnieć, że zakres oddziaływania na środowisko tego typu urządzeń zamyka się w promieniu ok 54 m na wysokości 30 metrów. Jest on więc całkowicie bezpieczny dla ludzi i środowiska – podkreśla rzecznik magistratu. – Tego typu nadajniki znajdują się m.in. w centrach miast, w tym w Kamiennej Górze (np. na Górze Parkowej czy ratuszu).

Podobną wieżę w 2002 roku uruchomiła czeska firma telekomunikacyjna na pogranicznym szczycie Gór Suchych koło Mieroszowa i Mezimesti. Dziś rozhledna na Ruprechtickém Špičáku przyciąga turystów o każdej porze roku. Taras widokowy znajduje się na wysokości 22 metrów.

Kamienna Góra planowała też wybudować swoją własną wieżę na Górze Zamkowej. Na razie jednak o konkretach w tej sprawie głucho. Przypomnijmy, że o dofinansowanie na budowę wieży widokowej na Wielkiej Kopie walczy z kolei gmina wiejska Kamienna Góra. Niewielką wieżę w parku w Ciechanowicach, na pograniczu Rudaw i Gór Kaczawskich postawi jeszcze w tym roku Marciszów.
Red. wsp. UM/ foto: wieża na Szpiczaku (RG)

Czytaj również

#reklama
Przesiadka, promocje i inne
Kilka dodatkowych informacji dotyczących uruchomienia weekendowych i świątecznych kolejowych przewozów pasażerskich na liniach transgranicznych.
#AKTUALNOŚCI
0
Ostatnie dni na PIT
30 kwietnia upływa czas na złożenie deklaracji podatkowej za 2017 rok.
#RÓŻNE
0
Niedziela dla najnajów
W niedzielę 29 kwietnia na scenie wałbrzyskiego Teatru Lalki i Aktora zobaczymy aż dwa spektakle dedykowane najmłodszej publiczności. O 12:30 zapraszamy na CALINECZKĘ wg baśni H. Ch. Andersena w reżyserii Konrada Dworakowskiego natomiast o 16:00 na DOM w reżyserii Seweryna Mrożkiewicza.
#KULTURA
0
Nocne opactwo
Na ciekawą majówkę zaprasza też Krzeszów. Koronna atrakcja powiatu kamiennogórskiego i całej diecezji oferuje nocne zwiedzanie.
#RÓŻNE
0

Komentarze

Mieczysław
2018-04-25 15:39
Ciekawe czy Miasto dźwignie taką budowę :D Jeszcze tyle rzeczy nam obiecali, latarnie itp...A tu nadal nic.
Realista
2018-04-25 14:31
Najprawdopodniej nieudolni włodarze naszego miasta nie skorzystają z tak świetnej okazji ze względu na to ze za płotem działkę swoją ma jeden z politycznych od lat ukladowiczow - Pan M. Na tych kolesiowskich układach wiecznie tracimy my - mieszkańcy.
Bon Jon Bovi
2018-04-25 14:14
Wszystko spoko - fajny pkmysl tylko czemu nikt nie rozważa możliwości "odbudowy" wieży na Skalniku ;)

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama