DO GÓRY
#reklama

Jak kamiennogórzanin otarł się o Nobla


     
    Udostępnij

Media na świecie ogłosiły nominację do nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. 31 lat temu takie samo wydarzenie było okraszone naukowo-towarzyskim skandalem. Jego bohaterem był pochodzący z Kamiennej Góry naukowiec, który nie dostał nominacji. O sprawie pisały amerykańskie media.

O nominacji dla amerykańskich biologów rozwoju doktor Rity Levi-Montalcini oraz doktora Stanley'a Cohena pisał m.in. „New York Times”, cytując naukowców zaskoczonych decyzją komitetu noblowskiego. Konkretnie pominięciem trzeciego, najstarszego członka zespołu, czyli właśnie Viktora Hamburgera. Urodziny w 1900 roku w Kamiennej Górze naukowiec pracował nad czynnikiem rozwoju nerwu. Była to w dużej mierze kontynuacja badań podjętych przez promotora jego pracy doktorskiej i również noblisty, niemieckiego profesora Hansa Spemanna. Redakcja „NYT” przypomniała o sprawie również w nekrologu po śmierci Hamburgera w 2001 roku.
Nazwisko Hamburgera oczywiście padło podczas gali rozdania nagród w grudniu 1986 roku. O dokonaniach profesora z Kamiennej Góry wspomniała w wykładzie inauguracyjnym prof. Kerstin Hall. O wkładzie Hamburgera nie omieszkała też przypomnieć jego koleżanka i laureatka, emigrantka z Włoch, Rita Levi-Montalcini. W jej przemowie nazwisko Hamburgera pada kilkunastokrotnie. Noblistka zakończyła swoją mowę „Czynnik wzrostu nerwów. 35 lat później” słowami: „Poświęcam ten artykuł Viktorowi Hamburgerowi, który wspierał i brał udział w tym poszukiwaniu i któremu jestem na zawsze wdzięczna za jego nieocenione sugestie i hojność. Bez niego czynnik wzrostu nerwów nigdy by nas nie zainteresował”.
Nagroda z 1986 roku została jednak potraktowana przez środowisko naukowe z mieszanymi uczuciami. Hamburger od tamtej pory jest wymieniany w gronie niedocenionych naukowców, którzy zasłużyli na Nobla. Echa kontrowersyjnej decyzji komitetu pojawiają się w licznych publikacjach i zestawianiach do dziś, w tym np. w „For Better or For Worse? Collaborative Couples in the Sciences”, książce opisujące rożne koleje naukowej współpracy. Fakt pominięcia wkładu Hamburgera zaskakuje tym bardziej, że w 1983 roku razem ze swoimi współpracownikami Stanley'em Cohenem oraz Ritą Levi-Montalcini otrzymał prestiżową nagrodę Louisa Gross Horwitz Prize przyznawaną przez Columbia University, jeden z najlepszych ośrodków naukowych na świecie. Nagroda jest o tyle znamienna, że bez mała 50 proc. jej laureatów otrzymuje wkrótce potem Nobla w dziedzinie medycyny czy chemii. Niejako na pocieszenie profesor Hamburger otrzymał w 1989 roku Narodowy Medal Nauki, najwyższe odznaczenie przyznawane przez amerykańskie władze naukowcom. Komitet nagrody uhonorował tak „jego niezłomną pracę, która doprowadziła do odkrycia i zrozumienia śmierci neuronów, czynnika wzrostu nerwów [...]”.

Również Kamienna Góra nie zapomniała o sukcesach słynnego naukowca. W tym tygodniu odbędzie się uroczyste otwarcie Czytelni im. Viktora Hamburgera w Bibliotece Pedagogicznej przy Powiatowym Centrum Edukacji w Kamiennej Górze. Wybór budynku nie jest przypadkowy. Siedziba placówki mieści się w domu rodzinnym naukowca. Uroczystość swoją obecnością zaszczyci prof. Doris Sloan z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, córka Viktora Hamburgera.
RG Foto: Foto: Viktor Hamburger odbiera Narodowy Medal Nauki z rąk prezydenta USA G.H.W. Busha (Dzięki uprzejmości Doris Sloan)

Czytaj również

#reklama
Kino za Rogiem w Krzeszowie - październik 2017 r.
Repertuar Kina za Rogiem przy Centrum Biblioteczno-Kulturalnym Gminy Kamienna Góra.
#KULTURA
0
Ukradł narzędzia za 13 tysięcy złotych
Policjanci z Wałbrzycha zatrzymali 38-letniego kamiennogórzanina podejrzanego o to, że ukradł z terenu budowy w dzielnicy Piaskowa Góra warte 13 tysięcy złotych urządzenie do pomiarów geodezyjnych.
#AKTUALNOŚCI
0
Mąż mojej żony w Norwidzie
Teatr im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze zaprasza na weekendowe spektakle.
#KULTURA
0
Kino za Rogiem w Kowarach – październik 2017 r.
Zapraszamy do miesięcznego repertuaru kina w Kowarach. Seanse dla dzieci i dorosłych.
#KULTURA
0

Komentarze

Brak komentarzy.

Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama