DO GÓRY
#reklama

Ekshumacje w Kamiennej Górze?


     
    Udostępnij

W związku z pracami, jakie prowadzi w sprawie obozu zagłady Gross-Rosen Instytut Pamięci Narodowej, pojawiły się głosy, że w Kamiennej Górze mogą się odbyć ekshumacje.

Przypomnijmy, że już latem 2015 roku odbyły się prace archeologiczne dotyczące masowych grobów przy ulicy Księcia Bolka I w Kamiennej Górze. Badacze z Uniwersytetu Wrocławskiego wykonali jednak jedynie odwierty sondażowe, które miały potwierdzić lokalizację i wielkość mogiły jeńców obozu. Wówczas urząd miasta zadeklarował, że prace będą kontynuowane. Sensowne wydało się m.in. przeprowadzenie ekshumacji. Ratusz poczynił starania, aby zdobyć na ten cel fundusze. Nie udało się to. Z kolei niezależnie swoje śledztwo w sprawie zbrodni hitlerowskich na Śląsku zaczął prowadzić wrocławski oddział IPN. Badacze tej jednostki prowadzą prace archeologiczne i ekshumacje na terenie obozu Gross-Rosen. Pojawiły się głosy, że przyjadą też do Kamiennej Góry, gdzie była filia niemieckiego miejsca zagłady.
– Na ten moment prace w Kamiennej Górze nie są zaplanowane. Aktualnie Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN we Wrocławiu prowadzi prace na terenie Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy – wyjaśnia nam Barbara Misiewicz z IPN.
Wspomniane badania polegają na podjęciu szczątków ludzkich z obszaru rowu przeciwlotniczego. Prace wyznaczono na okres od 3 kwietnia do 15 kwietnia bieżącego roku.
red. foto ilustracyjne (archiwum RTI)

Czytaj również

#reklama
Ścieżka a S3
Wciąż nie wiadomo, kto wybuduje ścieżkę rowerową w Kamiennej Górze. Miasto unieważniło poprzedni przetarg. Nasi Czytelnicy pytają nas jednak o inne ważne ustalenia w tej sprawie.
#AKTUALNOŚCI
4
Zaproponował pomoc a później okradł
Policjanci z Kamiennej Górze 10 kwietnia zatrzymali mężczyznę podejrzanego o dokonanie kradzieży mieszkaniowej. Sprawca przywłaszczył sobie dużą sumę pieniędzy oraz biżuterii na szkodę 85-letniej kobiety.
#AKTUALNOŚCI
1
Inkubator w Czadrowie
Prawie milion złotych będzie kosztowało przystosowanie budynku świetlicy wiejskiej w Czadrowie na potrzeby działania tzw. inkubatora przedsiębiorczości. Gmina postanowiła założyć u siebie pionierską w powiecie instytucję. Właśnie został wyłoniony wykonawca robót.
#AKTUALNOŚCI
0
Jak? Gdzie? Kiedy? (weekend: 13-15 kwietnia)
Przed nami weekend pełen atrakcji!
#KULTURA
0

Komentarze

Brak komentarzy.

Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama