DO GÓRY
#reklama

Dziś święto zabytków


     
    Udostępnij

18 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Jak mają się skarby kultury w naszej okolicy?

Jedne całkiem nieźle, inne już gorzej. Od 2004 roku na elitarnej liście Pomników Historii znajduje się krzeszowskie opactwo. Co roku na zabytki kompleksu pieniądze z różnych źródeł zdobywają opiekunowie tego skarbu. Niedawno pisaliśmy o dotacjach przyznanych przez Ministerstwo Kultury oraz Sejmik. Pieniądze trafią m.in. właśnie do Krzeszowa, ale też do Kamiennej Góry (parafia MBR) czy Lubawki, Uniemyśla, Chełmska Śląskiego, Czarnego Boru, Ciechanowic coraz Krzeszówka. Znaczna część pomoże w konserwacji zabytków sakralnych. Niewiele zasili obiekty świeckie. Tymczasem choćby w Kamiennej Górze niszczeje wiele takich budynków: to zamek, dworzec czy niektóre kamienice. Podobnie jest w Chełmsku Śląskim.
Przypomnijmy, że z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków odbywa się również gala „Zabytek Zadbany”. W tym roku wśród kandydatów do tytułu był m.in. związany z krzeszowskimi cystersami kościół w Witkowie oraz tzw. Długi Dom w Cieplicach w Jeleniej Górze.
RG/ foto: bazylika w Krzeszowie (archiwum RTI)

Czytaj również

#reklama
Trasa pełna historii
Już za niespełna dwa tygodnie wrócą pasażerskie połączenia kolejowe Kamiennej Góry z Jelenią Górą. Warto przy tej okazji wspomnieć, że w tym roku świętować będziemy 150-lecie kolei w Sędzisławiu i Marciszowie.
#AKTUALNOŚCI
3
Seryjni włamywacze schwytani
Kryminalni z Kamiennej Góry i Lubawki razem z policjantami ze Zgorzelca oraz Bogatyni zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 23 i 32 lata, mieszkańców powiatu bogatyńskiego. Obaj podejrzani są o włamanie do sklepu Dino w Chełmsku Śląskim, kradzieży z włamaniem domieszkania w Kamiennej Górze oraz usiłowania włamania do sklepu Dino w Marciszowie.
#AKTUALNOŚCI
1
Kolejne instrumenty
Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze udostępniło kolejną gablotę z zabytkowymi muzykaliami. To zestaw historycznych instrumentów dętych, które stanowią ważny skarb kultury w zasobach placówki.
#KULTURA
2
Kiedy otworzą?
W styczniu młodych kamiennogórzan zachwyciła informacja o planach otwarcia zamiejscowego oddziału Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.
#AKTUALNOŚCI
0

Komentarze

Brak komentarzy.

Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama