DO GÓRY

Dlaczego byłem przeciw? (# Okiem Radnego)


     
    Udostępnij

Święta nie były dobrym czasem na roztrząsanie spraw miasta. Dopiero teraz odpowiadam więc na pytanie, dlaczego nie głosowałem tak jak reszta radnych w sprawie budżetu na 2018 rok. Generalnie dlatego, że ten budżet – choć szumnie nazwany budżetem inwestycji – tak naprawdę jest budżetem stagnacji. W planach nie ma ani jednej istotnej pozycji, która – po koniecznych wydatkach – przyniosłaby miastu i jego mieszkańcom dochód.

– Musieliśmy zapewnić przede wszystkim finansowanie naszym jednostkom – tłumaczy jak co roku burmistrz, a radni łykają to niemal bez zastrzeżeń. Zapytam więc: gdzie budownictwo mieszkaniowe? Gdzie nakłady na uzbrojenie działek pod budownictwo jednorodzinne i dlaczego tych działek ciągle jest tak mało? Gdzie plan remontów kamienic? Gdzie wreszcie obiecane przez burmistrza 40 mln zewnętrznych środków?
Pytania można mnożyć, choć oczywiste jest, że w porównaniu do lat ubiegłych faktycznie notujemy wzrost inwestycji (z 12,7 mln w ubiegłym roku do 25 mln w obecnym). Gdy spojrzeć na same liczby można wpaść, jak burmistrz, w zachwyt, chociaż doprawdy nie ma niestety powodów. Przypomnę, że 5 razy mniejszy Czarny Bór zaplanował na inwestycje 20 mln. Po dokładnej analizie zostaje zawód. Oto ponad 6 mln idzie na CK, które będzie nas kosztować w sumie jakieś 14-15 mln zł. Mimo to w obiekcie nie będzie sali widowiskowej z prawdziwego zdarzenia. Ba, ktoś zapomniał, że trzeba także ująć w projekcie remont budynku klubu Relax. To miejski budynek i jak on będzie wyglądał przy odnowionym CK?
W inwestycjach razi mnie, że wszystko chcemy zabetonować, wyasfaltować. Kolejne 60 tysięcy złotych wydamy więc na budowę utwardzonej ścieżki w rejonie os. Zadrna. Co jeszcze tam utwardzimy? Koniecznie też radni i burmistrz uparli się, by połączyć regularną drogą ulice Wałbrzyską z Księcia Bolka. Koszt, bagatela, 1,2 mln zł, do których już dziś radzę śmiało dodać co najmniej milion. Urzędnicy zaplanowali też dodatkowe 90 tys. zł na miejski monitoring. Pytam się, po co go rozbudowywać, skoro nie ma kto obsługiwać już istniejącego?
Wbrew tłumaczeniom skarbnik nadal będę bronił tezy, że na wzroście dochodów miasta najwięcej zyskuje administracja. Nie znam bowiem innego tak dobrze zaopatrzonego (może poza oświatą) środowiska. Z kolei mieszkaniówka, fajnie, że tak wrosła (z 5,9 mln w 2105 r. do 9 mln w bieżącym). Tylko kto dopilnuje jakości prac? I jak to się dzieje, że na remonty starych kamienic mamy tylko 1,3 mln zł przy owych 9 mln, jakie ma kosztować mieszkaniówka? Dlaczego też – pytałem podczas sesji – generalnie wzrosły wydatki na oświatę, choć w związku z wygaszaniem gimnazjów powinny zmaleć?
Po analizie tego budżetu nasuwa się jeden nieciekawy wniosek. Otóż twórcy założyli, że wykonać coś trzeba na każdym kawałku miasta. Trzeba, jak się domyślam, bo w tym roku będą wybory. Zatem ja chcę wyborów w Kamiennej Górze co roku.
Na koniec drobnostka, która umknęła innym radnym. Na promocję miasta dali 180 tys. zł. Bez mrugnięcia okiem. Będzie miał burmistrz za co produkować się w kablówce. Przed wyborami na pewno ta kasa się przyda.
----------------------------------
Janusz Chodasewicz

Czytaj również

#reklama
Kulturalny rozkład jazdy RTI – styczeń 2018 r.
Repertuary jednostek kultury w regionie. Teatry, filharmonie i kina. Jelenia Góra, Wałbrzych, Kowary, Krzeszów, Sokołowsko.
#KULTURA
0
Jak? Gdzie? Kiedy? (5-7 stycznia)
Przed nami weekend pełen atrakcji!
#KULTURA
0
Na co do kina? (5-11 stycznia)
Zapraszamy do naszego cotygodniowego poradnika kinomana. Kina w: Jeleniej Górze, Wałbrzychu, Krzeszowie i Kowarach.
#KULTURA
0
Śmierć w wypadku
Do tragicznego zdarzenia doszło na drodze krajowej nr 5 w Przedwojowie.
#AKTUALNOŚCI
5

Komentarze

Mieszkaniec7
2018-01-30 21:21
Mam taka nadzieje ze to koniec rzadów swiątka !!!!!!!! i nie poradnych radnych!!!!
hydraulik
2018-01-21 20:34
Podobno pani marszałek na spotkaniu noworocznym stwierdziła, że burmistrz Kamienną Górę z kolan podnosi. Pytanie brzmi: kto przez ostatnie 13 lat sprawowania władzy miasto "wdeptał w glebę"? Pani Krawczyk mogłaby czasami zastanowić się o czym mówi. To tak dla jej dobra. Żeby przestała się ośmieszać.
John
2018-01-18 17:06
Szkoda że Ktoś odpowiedzialny za remont CK nie pomyślał by wyremontować też Relaks klub tak zasłużony dla miasta no i budynek jest też miasta.Wstyd
Pan Cogito
2018-01-05 23:09
Szkoda gadać. Mógłby pojechać na korepetycje z zarządzania ten nasz burmistrz.
Baba
2018-01-05 18:36
A za tydzień spotkanie noworoczne...
Bedzie o sukcesach, powinien Pan tam być.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama