DO GÓRY

Debata o kopalni (galeria)


     
    Udostępnij

Wczoraj (piątek) po południu w świetlicy w Okrzeszynie zebrali się mieszkańcy Uniemyśla i Okrzeszyna. Dyskutowali o problemach związanych z uruchomieniem kopalni porfiru.

Kopalnia teoretycznie działa i płaci podatki. Pozyskuje urobek, ale na razie głównie go magazynuje. Jest problem z jego wywiezieniem. Po drogach publicznych, ze względu na ograniczenie tonażu, wywozić się kamienia nie dało. Czy znalazł się inny sposób?
Tego niestety zebrani nie dowiedzieli się od przedstawiciela kopalni, czyli Piotra Dudy. Powiedział tylko, że jakiś plan ma, ale na razie nie może go ujawnić. Obiecywał jednak mieszkańcom miejsca pracy, wspomaganie miejscowych inicjatyw, a nawet naprawę drogi, gdy powiat odda mu ją w zarząd.
Mieszkańcy podeszli do tych obietnic dość sceptycznie. Byli jednak i tacy, którym działalność kopalni nawet na cały gwizdek nie przeszkadza. To głównie byli pracownicy kamieniołomu, a także liczący na pracę. Dziś wielu mieszkańców obu wsi dojeżdża bowiem do pracy w Czechach.
Spotkanie zorganizowane przez rady sołeckie Okrzeszyna i Uniemyśla było formą konsultacji społecznych. Do głosowania za czy przeciw kopalni nie doszło. Jednak każdy mieszkaniec, stowarzyszenie czy firma, może zgłosić swoje uwagi w tej sprawie do 22 maja w urzędzie miasta w Lubawce. Zapewne takie będą. Być może będą też inne spotkania z mieszkańcami, w Chełmsku Śląskim lub Lubawce.
– Dobrze by było, gdyby także mieszkańcy tych miejscowości wypowiedzieli się na ten temat – mówi prowadzący piątkową dyskusję Sławomir Zieleń, prezes Stowarzyszenia Doliny Zadrny i członek rady sołeckiej Okrzeszyna. – Kopalnia może mieć wpływ na nasze życie przez wiele lat.
(Więcej o tym w RTI w czwartek 17 maja)
jc

Czytaj również

#reklama
Remonty, turnieje i nie tylko - dzieje się na zamkach w regionie!
Dolny Śląsk, a szczególnie południe województwa to zagłębie zamków i pałaców. Przed wiekami tętniły życiem (i tym dworskim i wojennym, ale i naukowym!), potem było nieco gorzej. Teraz znów wracają do łask. W tym roku dzieje się bardzo dużo ciekawych rzeczy w naszych twierdzach. Garść wieści z Grodna, Książa, Świn, Niestytna, Cisów oraz Lenna.
#KULTURA
2
Gdzie powstanie łącznik?
Kamienna Góra chce nowej drogi do Wałbrzycha.
#AKTUALNOŚCI
0
Zaproszenie do rady
Do 30 maja trwa nabór kandydatów na członków powiatowej rady pożytku publicznego. Chodzi o wybór 3 przedstawicieli organizacji społecznych typu NGO.
#RÓŻNE
0
Kulturalny rozkład jazdy RTI – maj 2018 r.
Repertuary jednostek kultury w regionie. Teatry, filharmonie i kina. Jelenia Góra, Wałbrzych, Kowary, Krzeszów, Sokołowsko.
#KULTURA
0

Komentarze

Brak komentarzy.

Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama