DO GÓRY

Ćwiczenia w Krzeszowie


     
    Udostępnij

W czwartek służby z całego powiatu kamiennogórskiego odbyły doroczne ćwiczenia. Tym razem miejscem ich działania było opactwo w Krzeszowie.

W akcji brały udział powiatowe jednostki PSP, OSP, policja oraz pogotowie ratunkowe, do których dołączył wóz-drabina z Wałbrzycha.
– Scenariusz zakładał podpalenie strychu, pościg antyterrorystyczny oraz pomoc poszkodowanemu w akcji strażakowi – wyjaśnia Jacek Trybuła, rzecznik opactwa.
Całą akcją zarządzał komendant PSP w Kamiennej Górze Sławomir Graczyk.
Uczestnicy oglądający ćwiczenia, podziwiali współpracę jednostek.
– Jest to dla nas bardzo ważne, opactwo jest specyficznym miejscem, w którym występuje wiele utrudnień podczas tego typu dynamicznych zmagań – dodaje rzecznik.
Rozprzestrzeniony pożar w takim miejscu jest niemalże niemożliwy do ugaszenia, jedyną opcją ratunku jest zareagowanie na czas i zdławienie pożaru w zarodku. Na szczęście zespół pocysterski w Krzeszowie ma jeden z najnowocześniejszych systemów przeciwpożarowych, składający się z setek czujek i czujników. Ćwiczenia były kolejnym etapem pracy nad bezpieczeństwem turystów, pielgrzymów, całej obsługi obiektu, ale także ochrony tego jakże wyjątkowego zabytku.
Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że w tym roku mienie 105. rocznica pożaru wieży bazyliki. W październiku 1913 roku nieostrożność podczas prac remontowych doprowadziła do zniszczenia hełmu północnej wieży. Udało się go odbudować dopiero po ponad dekadzie.
Red. wsp. foto: Fundacja "Europejska Perła Baroku”

Czytaj również

#reklama
Kamiennogórzanie kibicowali kadrze
Zaprzyjaźniona z naszym portalem rodzina (na zdjęciu) z Kamiennej Góry kibicowała 12 czerwca reprezentacji Polski w piłce nożnej w ostatnim przed MŚ test meczu z Litwą w Warszawie. Biało-czerwoni wygrali w miarę łatwo 4:0 (2:0).
#SPORT
1
Czyński pogodził wszystkich
Wczoraj (13 czerwca) w auli szkolnej SP nr 1 w Kamiennej Górze odbył się turniej warcabów 100-polowych z okazji Dnia Dziecka. Swoje umiejętności zaprezentowało 38 zawodników z klas 1-6.
#SPORT
0
Badając „przedsionek kosmosu”
W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kamiennej Górze gościł absolwent tej szkoły i jeden z najsłynniejszych żyjących obecnie kamiennogórzan, prof. Sławomir Tułaczyk z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Opowiadał uczniom o swoich badaniach na Antarktydzie, które mają kosmiczny kontekst. Nazwiskiem badacza nazwany jest lodowiec, a tylko w ostatnich dniach pojawia się też ono na łamach artykułów w „National Geographic” oraz „Nature”.
#AKTUALNOŚCI
0
Pytania o wieżę – atrakcja czy zdrowie?
Czy parcie na sukces ze strony urzędników jest ważniejsze od zdrowia mieszkańców?
#AKTUALNOŚCI
15

Komentarze

dżordż
2018-06-21 08:00
Mi to wygląda jak mycie dachu a nie jakieś tam ćwiczenia
strazak
2018-06-15 10:06
woz drabina z jeleniej gory moi drodzy a nie z Wałbrzycha

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama