DO GÓRY

Burmistrz dojrzał (Okiem Radnego)


     
    Udostępnij

Podczas sesji w czerwcu doszło do przełomu. W myśleniu burmistrza Krzysztofa Świątka. Człowiek, który zawsze twierdził, że w zalewie nie będziemy się kąpać już nigdy, zmienił zdanie. Łaskawie tego nie wykluczył. Stało się to po informacji o działaniach pewnej firmy, która wlewa do zalewu setki litrów pewnego specyfiku. Radni oczywiście chcieli się dowiedzieć, co to za ciecz. Niestety, skład środka, który już przywrócił do życia wiele zanieczyszczonych jak nasz akwenów, jest objęty tajemnicą. Na pewno jednak nie jest to trucizna. Stwierdził to organoleptycznie dyrektor Zenon Król, który wypił kieliszek tego płynu i ma się dobrze.

Zastanawiam się, co się takiego stało, że tak zdecydowany przeciwnik oczyszczenia zalewu, jakim był do niedawna burmistrz Świątek, zdecydował się podjąć próbę naprawy i ożywienia tego pięknego, lecz leżącego odłogiem miejsca. Dla nas, kamiennogórzan, którzy razem z burmistrzem Grzybem budowali ten zbiornik w czynie społecznym, to tak czy inaczej, z kąpieliskiem czy bez – ciągle duma i chwała. Dla przyjezdnych zwykła sadzawka lub staw, jak nasz tzw. ośrodek wypoczynku świątecznego nazwała podczas swojego niedawnego występu u nas Kasia Kowalska. A to przecież powinien być powód do wstydu. Nie dla nas, mieszkańców, ale dla ekip rządzących w mieście po Bolesławie Grzybie. Tylko Artur Zieliński miał swego czasu pomysł oczyszczenia i modernizacji zalewu. Miało to kosztować grube miliony, ale gros z nich zamierzał wyłożyć Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Jego dyrektorka osobiście zachęcała ówczesną radę do podjęcia tego ryzyka. Niestety, bez efektu. Lata minęły, a zalew wygląda jak wygląda. I nie zmienią ogólnie przygnębiającego wrażenia, jakie wywołuje, nawet nowe ścieżki, moim zdaniem już w kilku miejscach nadające się do naprawy.
Od lat powtarzałem burmistrzowi, że w sprawie zalewu się myli. Że jak najbardziej trzeba go oczyścić i udostępnić znów mieszkańcom i przyjezdnym. Długo to trwało, ale wreszcie Krzysztof Świątek zmienił zdanie. Może jeszcze trzy kadencje i zmieni je także w innych sprawach?
Janusz Chodasewicz (www.facebook.com/Janusz-Chodasewicz)
#reklama
Jak oceniasz działanie strefy ekonomicznej w Kamiennej Górze?
#ankieta

Czytaj również

#reklama
Jak? Gdzie? Kiedy? (weekend 14-16 lipca)
Jakie atrakcje czekają na nas w nadchodzący weekend?
#KULTURA
0
Na co do kina? (14-20 lipca)
Zapraszamy do naszego cotygodniowego poradnika kinomana. Kina w: Jeleniej Górze, Wałbrzychu, Krzeszowie, Kowarach i Sokołowsku.
#KULTURA
0
5 000 polubień
W czwartek 14 lipca licznik polubień naszego fanpage na Facebooku pokazał ponad 5 000 polubień!
#RÓŻNE
0
Czy wierzysz, że w Kamiennej Górze i okolicy pojawia się UFO? (#sonda)
Czy wierzysz, że w Kamiennej Górze i okolicy pojawia się UFO? (#sonda)
#AKTUALNOŚCI
4

Komentarze

Romek 2
2017-08-18 21:12
Do niejakiego Heńka:
Szkalujesz Redaktora,usprawiedliwiasz Burmistrza, który ma w ratuszu grupkę ludzików od budownictwa,więc stwierdzenie "burmistrz może się nie znać" jest mocno chybione.Owszem, burmistrz poza trzymaniem się stołka i pobieraniu pensji rzeczywiście się na niczym nie zna. Z drugiej strony, jedynego walczącego z systemem obarczasz obowiązkiem "zainteresowania się". A weź rusz swoją d. i udaj się do ratusza, złóż pismo i będzie git.
do henryka
2017-08-06 19:15
Jak jesteś takim przyjacielem burmistrza, który nie ma doświadczenia (wg ciebie), to sam zapładniaj go swoimi pomysłami. Widzę, że znasz się na wszystkim, a wiesz co o takim zarozumialcu mówią? A od Naczelnego Redaktora to się odczep, bo do pięt Mu nie dorastasz.
Heniek
2017-08-04 08:29
Następna edycja potyczek radnego z burmistrzem i co z tego wynika P. Chodasewicz? Pan swoje burmistrz swoje a pospólstwo ma ubaw z potyczek i "grzeczności" sobie na wzajem prawionych. Mam propozycję dla Pana aby się zainteresować dwiema istotnymi inwestycjami w mieście, remont odcinka ulicy Wojska Polskiego i przyległego parkingu. Zainteresowani rozkopaną ulicą ciskają gromy na tempo prac i bardzo fachowe podejście do nich a także wyłaniającym się parkingiem. Co robi inspektor nadzoru nadzorujący prace na parkingu? Już w chwili obecnej widać góry i doliny płyty parkingowej, niwelację terenu wykonawca wykonał na "oko", może Pan zainteresuje się podsuniętą informacją. Nie każdy ma wyczucie lub doświadczenie w tej materii ale miałem możliwość obserwować wykonanie płyty parkingowej przy Kauflandzie kiedy przed położeniem płyty dokonywano pomiarów wykonanego podłoża. Śmiem twierdzić, że przy budowie płyty parkingowej prace są wykonywane nierzetelnie, partactwo zaczyna się wyłaniać już w chwili obecnej. Pan może w tym rejonie nie bywa, burmistrz wiadomo w tej materii doświadczenia nie posiada, czy potrzeba czekać do czasu kiedy zostaną zakończone prace? Propozycja jest prosta, miast później spierać się na sesjach obecnie czwarta władza z burmistrzem przy wodzie mineralnej oboje ku pożytkowi miasta wspólnie coś zrobicie? Oboje jesteście skazani na Kamienną Górę i nawet Kargul z Pawlakiem miewali wspólne dokonania.
do a gdzie
2017-08-01 13:29
To nie pierwsza taka sytuacja. Fundacja, którą wskazał burmistrz do odbudowy (? )ruin zamku też miała mieć ogromne doświadczenie. Efekty widać. Ratusz pod światłym kierownictwem triumwiratu ma ogromny talent w zarządzaniu miastem. Przecież to widać i nie trzeba się nawet za bardzo rozglądać. Niepokoi fakt marazmu w radzie miasta. Dlaczego oprócz radnego Chodasewicza, który słusznie punktuje nieudolność władzy znakomita część rajców jest spolegliwa?
nikt
2017-08-01 08:25
Masz rację Jurek, trochę za głośno. Muzyka typu łupu cupu do późna w nocy.
dzięki
2017-07-20 17:42
to tak jakby gó*** zalać perfumami i mówić, że wszystko w porządku. zalew trzeba spuścić, oczyścić z mułu, trupów i zatopionych samochodów. i precz z UE
DDD
2017-07-17 19:35
Jacy mieszkańcy, taka władza.
Powinien Pan panie Redaktorze zamieszkać tuż za granicą miasta...
a gdzie
2017-07-15 11:49
Firma czyści i chwali się, skutecznością na kilkuset(!) zbiornikach. W sieci znalazłem tylko dwa z początkową (3 i 2 lata) obserwacją, bez jednoznacznych wyników.Profesor badacz cudownego preparatu też nieuchwytny.
Lucyn
2017-07-14 22:37
Trzymacie na posadzie starego i zamkniętego na swiat oraz fundusze europejskie człowieka i lamentujecie. Nie mieszkam w Kamiennej ale często tam bywam i wiecie jakie jest moje wrażenie? Smutne miasto, smutnych, starych i ogarniętych beznadzieją ludzi.
Władza jest tylko lustrzanym odbiciem mieszkańców... to jest dopiero smutne.
Pan Cogito
2017-07-14 13:13
Tylko nie trzy kadencje!!! Mam nadzieję że będzie ostatnią!

Dodatkowo za wszystkie uchybienia w tym o tym co Pan pisze oraz o wycofaniu się z projektu kanalizacji miasta radni powinno odpowiadać majątkowo, gdyż działali na szkodę miasta!
Będziemy płacić niedługo kary za brak systemu gospodarki wodno ściekowej
Jurek
2017-07-14 12:52
Co tam brudny zbiornik...jak mozna robić imprezy do nocy bez zgody mieszkańców tkaczy i Kościuszki!!! Takie imprezy jak dni Kamiennej Góry czy jakieś dla dzieci coś tam robione ostatnio przy udziale pana z time cafe...albo moze Pan burmistrz zrobi sobie w domu...i niech nawala muzyka do godzin porannych...gdzie ekolodzy jak kaczki biedne w szoku!!! Nad zalewem to sie powinno,spedzac mile czas z rodziną a nie niszczyc to,co swoezo zrobione na,imprezach...