DO GÓRY
#reklama

Badając „przedsionek kosmosu”


     
    Udostępnij

W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kamiennej Górze gościł absolwent tej szkoły i jeden z najsłynniejszych żyjących obecnie kamiennogórzan, prof. Sławomir Tułaczyk z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Opowiadał uczniom o swoich badaniach na Antarktydzie, które mają kosmiczny kontekst. Nazwiskiem badacza nazwany jest lodowiec, a tylko w ostatnich dniach pojawia się też ono na łamach artykułów w „National Geographic” oraz „Nature”.

Prof. Tułaczyk jest uznanym w świecie specjalistą od glacjologii. Zajmuje się badaniem lądolodu. Odbył kilkanaście wypraw. Jak sam zauważył, łącznie spędził kilka lat swojego życia na terenowych badaniach na Grenlandii, Antarktydzie czy Alasce. Z uczniami ZSO podzielił się refleksjami na temat swojej pracy. Słuchacze ciekawego wykładu mogli też zobaczyć prezentację zdjęć. Opowieść o ekspedycjach okraszona była rozmaitymi anegdotami. Niewątpliwie miała ogromny ładunek informacyjny. Naukowiec z USA informował m.in. o pracach związanych z eksploracją jezior ukrytych pod setkami metrów lodu. Bada się je, by zrozumieć historię życia na Ziemi oraz w kosmosie. To również poligon doświadczalny przed wyprawami na księżyce Jowisza, gdzie ekipy badawcze chcą szukać śladów żywej materii. Sam prof. Tułaczyk przyznał, że obcowanie z ekstremalnymi warunkami lodowców, które nazwał „przedsionkiem kosmosu”, sprawiły, że niezwykle docenił wartość życia na Ziemi. Zaznaczył, że powinniśmy uważać siebie za swego rodzaju unikat. W obliczu zmian na naszej planecie ludzkość tym bardziej powinna dbać o swój dom.
Dodajmy, że glacjolog z Kamiennej Góry został uhonorowany swoim własnym lodowcem w Górach Ellswortha w Masywie Vinsona. Tylko w ostatnich dniach nazwisko badacza pojawiło się w kilku artykułach prasy naukowej, m.in. w publikacji „The West Antarctic Ice Sheet Seems to Be Good at Collapsing” w „NG” czy „Extensive retreat and re-advance of the West Antarctic Ice Sheet during the Holocene” na łamach „Nature”.
Zebrani w LO mieli też okazję zadawać pytania. Profesor mówił m.in. o różnicach między światem nauki w Polsce a na Zachodzie. Zauważył, że polska nauka jest dopiero w fazie odbudowy po zniszczeniach i brakach kadrowych. Potrzebne jest też zwiększenie nakładów finansowych na rozwój badań.
RG

Czytaj również

#reklama
Pytania o wieżę – atrakcja czy zdrowie?
Czy parcie na sukces ze strony urzędników jest ważniejsze od zdrowia mieszkańców?
#AKTUALNOŚCI
15
Zaginiony odnaleziony
W nocy z środy na czwartek mieszkańcy powiatu kamiennogórskiego otrzymali SMS-y o zaginionym mężczyźnie.
#AKTUALNOŚCI
1
Nowy numer Tygodnika już w kioskach!
O czym piszemy w RTI 24/2018 (913)?
#RÓŻNE
0
Z policją o bezpieczeństwie
– W ubiegłym tygodniu w kamiennogórskim ratuszu doszło do spotkania burmistrza Krzysztofa Świątka z komendantem kamiennogórskiej policji Januszem Cygalem i jego zastępcą Tomaszem Kościckim – informuje rzecznik urzędu Marcin Ryłko. – Głównym tematem rozmów było bezpieczeństwo mieszkańców Kamiennej Góry.
#RÓŻNE
1

Komentarze

Brak komentarzy.

Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama