DO GÓRY
#reklama

200 lat, mistrzu! (GALERIA)


     
    Udostępnij

Wyjątkowa wystawa „100x100” zagościła w Muzeum Miejskim Wrocławia z okazji 100. urodzin Stefana Arczyńskiego, wybitnego polskiego fotografa. W uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele Kamiennej Góry. Nie bez powodu. To właśnie nad Bobrem osiedlił się po wojnie słynny artysta. Założył tu swoją pierwszą pracownię.

W sali wrocławskiego ratusza gościł sam artysta i jego małżonka, Lidia. Bohater wieczora urodził się 31 lipca 1916 roku w Essen w rodzinie polskich emigrantów. Odznaczanego i uznanego mistrza czarno-białej fotografii pozdrawiali pięknymi słowami m.in. dyrektor wrocławskiego muzeum czy przedstawiciel Związku Polskich Artystów Fotografików.
– Ten styl, który w latach 40. ubiegłego wieku wypracował Stefan Arczyński, do dziś jest wzorem, jest modny – mówił dr Maciej Łagiewski, dyrektor muzeum.
Przed zgromadzoną publicznością wystąpił też kamiennogórzanin Bogdan Adamus, który podziękował jubilatowi za jego pracę. Wspominał też jego pobyt w Kamiennej Górze, pracownię przy ul. Broniewskiego i wielką przyjaźń z nieżyjącą Janiną Brandys. Regionalista wręczył mistrzowi pamiątkową książkę z dedykacją burmistrza Krzysztofa Świątka oraz album Józefa Chęcia, również dedykowany. Bogdan Adamus oraz niżej podpisany przedstawiciel RTI uczestniczyli w spotkaniu na zaproszenie rodziny Stefana Arczyńskiego.
Na wystawie przedstawiającej wybór najciekawszych zdjęć fotografa znaleźć można było m.in. zdjęcie Domków Tkaczy z Chełmska Śląskiego. W opisie wystawy wyraźnie zaznaczone było, że wielki artysta swoją karierę zaczynał właśnie w Kamiennej Górze.
Podczas wernisażu wystawy nie zabrakło toastu i wyjątkowego tortu.

Wrocławskie Muzeum to nie jedyna instytucja, która uczciła urodziny Stefana Arczyńskiego. Także niemiecki Instytut Herdera przygotował z okazji jubileuszu wyjątkową niespodziankę. Na stronie internetowej tego Instytutu Badań Historycznych nad Europą Środkowo-Wschodnią można znaleźć zestaw fotografii mistrza. Wśród nich zdjęcia z Krzeszowa.

http://www.herder-institut.de/veranstaltungen-ausstellungen/onlineausstellungen/100-jahre-100-bilder-stefan-arczynski.html
RG

Czytaj również

#reklama
Reklama
#STAŁE
12
Nie tylko syreny
W 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego odbędzie się kontrola systemu ostrzegania ludności. Obchody będą miały w Kamiennej Górze i okolicy jednak bogatszą oprawę.
#AKTUALNOŚCI
0
Weekendowe sparingi
Już coraz bliżej do rozpoczęcia rozgrywek jeleniogórskiej klasy okręgowej oraz klas A i B. Niżej podajemy ważniejsze mecze kontrolne w regionie wraz z godzinami ich rozpoczęcia.
#SPORT
1
Prezes wybrany
Miesiąc trwało bezkrólewie w kamiennogórskim szpitalu. Po odejściu z końcem czerwca Wiktora Króla, który podczas walnego zgromadzenia otrzymał absolutorium, od 1 sierpnia jego fotel zajmie Barbara Kosak.
#AKTUALNOŚCI
1

Komentarze

Brak komentarzy.

Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama