DO GÓRY

12 chętnych na tunele (+ video D11)


     
    Udostępnij

Niedawno poznaliśmy chętnych na budowę trasy z Kamiennej Góry do Lubawki. W ubiegłym tygodniu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła oferty cenowe firm zainteresowanych budową odcinka od Bolkowa do Kamiennej Góry. Ciekawą rzecz pokazali też Czesi. Można zobaczyć filmową wizualizację kontynuacji drogi jako D11 u naszych sąsiadów.

Trasę S3 przez powiaty kamiennogórski, wałbrzyski i jaworski (czyli odcinek Bolków – Kamienna Góra) chce zaprojektować i zbudować 12 firm. To przedsiębiorstwa i konsorcja z Polski, Włoch, Turcji i Chin. Wrocławski oddział GDDKiA poinformował, że wszyscy oferenci zaproponowali 47-miesięczny czas realizacji. Rząd zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia 2 139 791 616,95 zł. Co ciekawe, wszystkie oferty mieszczą się w tym limicie. Najwyższa opiewa na prawie 1 758 900 000 zł brutto. Natomiast najniższa, zaproponowana przez włoskie Astaldi, wynosi niecałe 1 056 602 056,26 zł brutto, czyli zaledwie połowę budżetu zaplanowanego na inwestycję.
GDDKiA chce podpisać umowę z wykonawcą w II kwartale 2018 r. Zadaniem wyłonionego w przetargu wykonawcy będzie zaprojektowanie i wybudowanie drogi od węzła Bolków (bez węzła) do węzła Kamienna Góra Północ (bez węzła). Długość odcinka to ok. 16,1 km. Powstaną na nim dwa rzadkie w Polsce obiekty inżynieryjne. To rekordowe w skali kraju tunele drogowe. Zakończenie inwestycji planowane jest do roku 2023.

--------------------
Niedawno na serwisie YouTube ukazała się też ciekawostka z Czech. To wizualizacja autostrady D11 (dawnej R11) w okolicach Trutnova. To kontynuacja S3 w kierunku Pragi.

RG/ video: YouTube (Standardowa licencja YouTube)

Czytaj również

#reklama
Burmistrz grozi (#Okiem radnego)
O ostatniej sesji nie ma w zasadzie co pisać. Nihil novi – jak mawiali starożytni Rzymianie. Przewodniczący dał jak zwykle popis „kulturalnego” prowadzenia obrad, chociaż na początku sesji przepraszał za incydenty z poprzedniej. Dzielnie wspierał go radny B. Wągrowski, który w pewnej chwili z wrodzoną kurtuazją krzyknął do mnie: „Zamknij się!” A stało się to w chwili, w której domagałem się przyznania mi głosu, by odpowiedzieć na insynuacje i groźby pod moim adresem kierowane przez burmistrza.
#AKTUALNOŚCI
4
Berlińskie dzieło Langhansów
Staatsoper Unter den Linden, jedna z trzech berlińskich scen operowych, świętuje 7 grudnia jubileusz 275-lecia. Z obiektem wiążą się biografie kilku kamiennogórzan.
#RÓŻNE
0
Wielki jarmark
III Jarmark Bożonarodzeniowy w Lubawce odbędzie się już w przyszłą sobotę, 9 grudnia na lubawskim rynku.
#KULTURA
0
Międzynarodowe świętowanie
Centrum Kultury w Kamiennej Górze serdecznie zaprasza na Jarmark Bożonarodzeniowy.
#KULTURA
0

Komentarze

Brak komentarzy.

Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Przed publikacją komentarz musi zostać zaakceptowany przez administratora.#reklama
#reklama
#reklama
#reklama